“Ljubičasti dan” diljem svijeta, pa tako i u našoj zemlji obilježava se kao dan pružanja podrške osobama koje boluju od epilepsije. Liječnici Klinike za neurologiju UKC-a Tuzla pokušavaju svojim djelovanjem upoznati širu javnost sa karakteristikama ovog oboljenja i potrebom da se kroz edukativne kampanje utječe na smanjenje stigmatizacije oboljelih od epilepsije.
Epilepsija nije duševno, već neurološko oboljenje i četvrto je po redu najčešćih neuroloških oboljenja. Procjenjuje se da jedan posto svjetske populacije boluje od epileptičnih napada. Precizna statistika o broju osoba sa epilepsijom u našoj zemlji ne postoji, ali se procjenjuje da ih je oko 14 tisuća. Neurološka klinika UKC-a Tuzla ima dovoljno kadra i potrebnu opremu da pruži adekvatnu medicinsku pomoć osobama oboljelim od epilepsije.
1803 pacijenta, osobe sa epilepsijom su pregledane tijekom prošle godine, i urađen je 1941 EEG. To dovoljno govori o tome koliko je osoba kojima je potrebna liječnička pomoć na UKC Tuzla.
Potrebni medikamenti u procedurama liječenja osoba sa epilepsijom nalaze se na esencijalnim listama lijekova i to je značajno olakšanje pacijentima u našoj zemlji. Ipak, složene kirurške procedure se još uvijek ne rade u UKC-u Tuzla i pacijenti iz ove regije te zahvate moraju obavljati u inozemstvu.
Ali, uz uzimanje lijekova, redovite dolaske na kontrole, pridržavanje onih mjera koje im daju liječnici, pacijenti mogu biti jako dobro pod kontrolom i voditi jedan sasvim normalan život.
Specijalisti za ovo oboljenje sa Neurološke klinike u Tuzli već 12 godina sudjeluju u kampanji “Obojimo mart u ljubičasto” sa ciljem podizanja svijesti javnosti o ovoj bolesti i skidanja stigme sa pacijenata sa ovim oboljenjem. Poseban segment u okviru ove kampanje je obilazak škola i edukativne radionice sa učenicima kako bi učenici bili upoznati sa bolešću i mogli pomoći svojim prijateljima koji budu imali epileptične napade.