Naslovna Kultura U povodu Dana državnosti BiH izložba o stablima koja krase Tuzlanski kanton

U povodu Dana državnosti BiH izložba o stablima koja krase Tuzlanski kanton

Piše: Nataša Tadić

Povodom obilježavanja Dana državnosti Bosne i Hercegovine, Zavod za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa TK i Muzej Istočne Bosne Tuzla organizirali su izložbu “Memorijalna stabla u kulturnom krajoliku tuzlanske regije”. Autori su biolog Kasim Memić, povjesničar Semir Hadžimusić i geograf Rusmir Djedović.

Tuzlansko područje obiluje spomenicima prirodne baštine. Među njima posebno mjesto zauzimaju stara stabla za koja postoji potencijalni interes u znanstvenoj javnosti. Neka stara stabla predstavljaju i memorijalne spomenike te imaju svoju vrijednost kao dio kulturnog krajolika. Navedena stabla se nalaze uz dobra kulturno-povijesnog naslijeđa, uz ili u neposrednoj blizini sakralnih objekata, grobalja, mezarja, nekropola sa stećcima.

Ona su zapis o minulim vremenima. Pod tim stablima su kroz različita povijesna razdoblja održavani različiti događaji, zborovi, donošene značajne odluke. Sa turističkog aspekta, mnoga stabla svojim habitusom, starošću i izgledom privlače pozornost brojnih turista, dio su kulturnog krajolika, prepoznatljiv su dio identiteta grada, spomenika, lokaliteta, ali i građana“, pojasnili su autori.

Osim fotografija, posjetitelji mogu vidjeti i plodove i listove nekih stabala te dobiti pojašnjenja o drvetu u katalogu kojeg su namjenski pripremili autori. Oni su kazali da je izložba rezultat projekta terenskog istraživanja i dokumentiranja 20 lokaliteta s memorijalnim stablima, grupama stabala i memorijalnim parkovima i alejama. Sva ta stabla svjedoče o nekim prošlim vremenima, ljudima ili događajima. Za izložbu je odabrano 16 lokaliteta, a neki od njih proglašeni su nacionalnim spomenicima BiH. Primjera radi, Hrastova šuma u haremu stare džamije u Priluku i Stari hrast kod pravoslavnog hrama u Požarnici. Neki se nalaze uz nacionalni spomenik kao što je Stari orah kod kuće Čamdžića u Puračiću. Zanimljive su i dugovječne lipe poput stare lipe uz Bijelu džamiju u Gračanici i lipe uz kulu Gradaščevića u Bosanskoj Bijeloj kod Brčkog. Lukavac se može pohvaliti sa Alejom platana , a Srebrenik memorijalnim parkom sa spomenicima posvećenim antifašizmu. Oina Sapna na lokelitetu nekropole sa stećcima “Zagrebnice” ima soliterno stablo hrasta, a Kalesija u naselju Gornje Petrovice, na lokalitetu Suvatić , staru bukvu.

Najpoznatije drvo u Tuzli je svakako stari Hrast lužnjak kod Osnvne škole „Kreka“. Hrast je spomenik prirodnog naslijeđa zaštićen od strane Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-povijesnog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona još od 1987. godine. Porcjene su da je drvo staro više od tri stoljeća i jedan je od najstarijih i najvećih na širem području tuzlanske regije. Prema pričama, na tom području bilo je više lužnjaka. Međutim, posječeni su. Ostao je samo jedan koji je zaštićen.

Kroz izložbu prikazana su stabla stara od 100 do 350 godina. Većina njih je još od 80-ih godina prošlog stoljeća, stavljena pod zaštitu Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno -historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona.

Kroz ovaj zajednički projekt, pokušava se sačuvati kulturno pamćenje. Jer ovo treba biti podstrek društvenoj zajednici u razvijanju ekološke svijesti o životu sa prirodom.

Autori pozivaju sve zainteresirane da dođu vidjeti ovu zanimljivu izložbu i posjete Biološku zbirku u Tuzli.