Naslovna Istaknuto Hrvatski književnik Kristian Novak dobitnik književne nagrade “Meša Selimović”

Hrvatski književnik Kristian Novak dobitnik književne nagrade “Meša Selimović”

 

 

Najprestižnija regionalna književna nagrada “Meša Selimović” koja se dodjeljuje u Tuzli u okviru književnih susreta Cum Grano Salis dodijeljena je večeras hrvatskom književniku i jezikoslovcu Kristianu Novaku za roman “Slučaj vlastite pogibelji”.

 

Žiri u sastavu Semezdin Mehmedinović, predsjednik, Julijana Matanović, Emir Imamović, Igor Štiks i Pavle Goranović odlučili su da je Novakovo djelo najbolji roman objavljen u 2023. godini na govornom području Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

“Ovo je zaista velika nagrada prije svega zato što nosi ime Meše Selimovića i drugo zato što ga dodjeljuje žiri u sastavu vrsnih knjiških ljudi, intelektualaca i umjetnika”, rekao je Novak posebno ističući da mu je velika čast bila biti u finalu sa sjajnim književnicima koji hrane i njegovo pisanje.

 

“Mislim da svi zajedno možemo uputiti neku poruku jer smo svi pisali o obespravljenim ljudima i da ako je dobre književnosti nitko neće ostati sam. Postoji netko tko to vidi i netko tko to pamti”, istaknuo je Novak nakon što je primio nagradu “Meša Selimović”.

 

 

“Slučaj vlastite pogibelji” je utemeljen na stvarnom događaju, kada mladi policajac nije htio sudjelovati u koruptivnim djelovanjima, zbog čega je bio mobingiran od nekih svojih kolega i nadređenih nakon čega je pronađen mrtav. Ovaj roman prati put policajčeve obitelji koja traži pravdu i pokušava pronaći neku svjetlost u tom mraku. Zato Novakov roman nosi potencijalnu nadu jer postoji netko tko to vidi i tko će to zapamtiti, kao što je slučaj zauvijek ostao zapamćen upravo kroz ovaj roman.

 

“Moj interes za ovaj slučaj nije bio autorski. Nisam ja to pročitao u novinama pa rekao da bi to mogla biti dobra knjiga. Nego sam kao građanin bio pogođen. Jako me pogodila sudbina tog mladog policajca i njegove obitelji. Međutim kada vidiš da ti godinama pričaš o tome sa svojim prijateljima i sa svojom obitelji, sa svojim studentima, da čitaš sve što se može pronaći o jednom slučaju, onda shvatiš da kao autor trebaš uzeti papir i pokušati napraviti priču koja bi jednostavno na neki način potaknula da to što se dogodilo se više nikada ne dogodi”, kaže Kriastian Novak.

Ono što je posebno bilo dirljivo je kada je rekao da uopće nije svjestan što mu se događa i da je nagrada “Meša Selimović” pripala njemu.

“Ovo je najdivniji trenutak koji sam si mogao zamisliti. Za ovaj me grad veže puno lijepih uspomena i ovo neće ništa nadmašiti. Jako sam sretan”, kaže Novak.

Predsjednik žirija Semezdin Mehmedinović u obrazloženju žirija da ovom etabliranom, poznatom, izuzetno čitanom i vrsnom piscu dodijeli nagradu, rekao je da se Novakova knjiga nekako prirodno izdvojila i da proces odlučivanja nije trajao dugo.

“Zanimljivo je da je trag bliske prošlosti ipak dominantna tema romana. Rat i poraće, refleksije rata, čak i ovaj događaj iz Novakove knjige je na neki način tremor naše bliske povijesti. Nagrada “Meša Selimović izlazi izvan okvira knjiga, a knjiga koja dobiva nagradu i knjige koje dospijevaju u uži krug za nagradu, bivaju prepoznate i izvan ovih prostora. Nije slučajno da većina knjiga koje su dobile tu nagradu su prevođene na razne jezike”, kaže Semezdin Mehmedinović.

 

Tijekom Međunarodnih književnih susreta Cum Grano Salis Tuzlu je posjetio veliki broj pisaca iz BiH i zemalja regije, održane su brojne promocije knjiga i izložbe, što potvrđuje da je Tuzla postala središte romana ne samo u BiH nego na cijelom Zapadnom Balkanu gdje se već dvadeset i tri godine dodjeljuje najznačajnija književna i jedina regionalna nagrada za najbolji roman na govornom prostoru BiH, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, a koja nosi ime veličanstvenog pisca Meše Selimovića.

Važno je uvijek isticati da na ovim južnoslavenskim prostorima nema nagrade koja pokriva četiri države i u čijoj organizaciji dodjele nagrade sudjeluju književnici iz BiH, Hrvatske, Srbije i Crne Gore. Tuzla je jedina i to već skoro četvrt stoljeća.

Maja Nikolić