Zastupnici u Europskom parlamentu pozvali su danas Europsku uniju da uvede sankcije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku kojega vide kao ozbiljnu prepreku europskoj integraciji Bosne i Hercegovine, dok je većina hrvatskih zastupnika pozvala na pravedan izborni zakon za sve konstitutivne narode u toj zemlji.
“Podjele i secesionizam su najozbiljnije prepreke europskoj integraciji Bosne i Hercegovine”, rekao je izvjestitelj Paulo Rangel na raspravi o izvješću o BiH o kojemu će se glasati sutra.
Rangel je dodao da Komisija ne smije odblokirati sredstva Republici Srpskoj dok se ne okonča demokratsko nazadovanje i da Vijeće mora sankcijama kazniti Dodika i druge destabilizacijske aktere.
Schmidt je odlukom od 1. srpnja poništio sporne zakone i nametnuo izmjene kaznenog zakona kojima je predviđena kazna do pet godina zatvora za osobe koje ugrožavaju ustavni poredak.
Eurozastupnici upozoravaju da Dodikovi postupci rade protiv europske perspektive Bosne i Hercegovine te ugrožavaju pristup financijskim sredstvima EU-a za projekte u RS-u.
Hrvatski eurozastupnik, socijaldemokrat Tonino Picula pozvao je Europsku uniju na dosljednost na zapadnom Balkanu, nakon što je na nemire na sjevernom Kosovu odgovorila privremenim sankcijama toj zemlji, a isto odbija učiniti protiv Dodika.
“Što se treba dogoditi da istu dosljednost Komisija i EEAS pokažu prema Miloradu Dodiku koji ne samo da u svojoj političkoj karijeri bilježi poneki incident, nego je primjer dosljedne rušilačke politike”, rekao je Picula i dodao da uz 14 uvjeta koje BiH treba ispuniti kako bi se približila vratima Unije, treba dodati i Dodikovu smjenu.Hrvatski zastupnici u klubu pučana i klubu konzervativaca istaknuli su u raspravi da je nužno osigurati jednakopravnost tri konstitutivna naroda u BiH.
Klub zastupnika Europske pučke stranke (EPP) priložio je amandmane u kojima naglašava da se sve presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine moraju poštivati i u kojima je pozvala vlasti da brzo provedu sve njegove odluke.
Eurozastupnica Željana Zovko (EPP/HDZ), potpredsjednica Odbora za vanjske poslove EP-a i izaslanstva za odnose s BiH, poručila je u raspravi da “međunarodna zajednica mora inzistirati na primjenama odluka Ustavnog suda po pitanju legitimnog predstavljanja te donošenja izbornog zakona koje će osigurati da se svi konstitutivni narodi i ostali građani osjećaju ravnopravnima”.
Zovko, koja je i potpredsjednica EPP-a, istaknula je da je provedba tih odluka ključna u približavanju BiH Europskoj uniji.