Bosna i Hercegovina podnijela je Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (UNFCCC) ažurirane utvrđene doprinose (NDC) kojom se potvrđuje njezina predanost ispunjavanju Pariškog klimatskog sporazuma iz 2015. godine 2013., kada su se svjetski čelnici zajednički dogovorili da će povećati klimatsku akciju kako bi ograničili porast temperature na 1,5 stupnjeva Celzijevih.
Podnošenjem dokumenta Bosna i Hercegovina jedna je od prvih zemalja zapadnog Balkana koja je usvojila ažurirani NDC s planom smanjenja emisija stakleničkih plinova za 33,2 posto do 2030. i gotovo 66 posto do 2050. u odnosu na 1990. Godine.
S porastom ponora stakleničkih plinova u sektoru šumarstva, emisije se predviđaju do 2050. Godine 2014. bit će oko 80 posto niža od neto emisija iz 1990. godine. Godine.
Prema Pariškom sporazumu, zemlje su se složile definirati klimatska obećanja , poznata i kao “Utvrđeni doprinosi” ili “NDC”, kako bi pomogle u rješavanju problema globalnog zatopljenja. Sporazumom se države također pozivaju na reviziju i povećanje utvrđenih doprinosa svakih pet godina.
Međutim, sve je očitije da se moraju poduzeti hitni koraci kako bi se došlo do preokreta trenutačno neodrživih trendova, što ide prema visokim očekivanjima vlada, bez iznimaka, da se obvežu na ambiciozne klimatske ciljeve.
Svake godine, 22. aprila se obilježava i Dan planete Zemlje, a fokus je na temi “Obnovimo našu Zemlju” kako bi se ukazalo na bitnnost očuvanja ekosistema koji su ključni za radna mjesta, prihode, zdravlje.
Ključne komponente klimatskog obećanja Bosne i Hercegovine uključuju segment prilagodbe klimatskim promjenama, uz intervencije u klimatski osjetljive sektore kao što su poljoprivreda, vodni resursi, šumarstvo, energetika, turizam, bioraznolikost i zdravstvo te značajnu dekarbonizaciju gospodarstva, posebice elektroenergetskog sektora, s ulaganjima od približno 17 milijardi KM do 2030, što je više od 5 posto BDP-a.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac istaknuo je kako će utvrđeni doprinosi pomoći u obnovi i osiguranju postupnog prijelaza s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije kako bi mogli graditi otpornije zajednice temeljene na zelenom razvoju, otvaranju radnih mjesta i smanjenju klimatskih rizika.
Bosna i Hercegovina ima relativno nisku emisiju stakleničkih plinova. Međutim, u usporedbi s BDP-om, emisije su gotovo pet puta veće nego u Europskoj uniji, što ukazuje na neracionalno korištenje resursa za gospodarstvo i društvo u cjelini. Ključni izazov u daljnjem napretku zemlje je prijelaz na nisko gospodarstvo.
Ministrica prostorne regulacije, graditeljstva i ekologije Republike Srpske Srebrenka Golić, koja je i kontakt osoba UNFCCC-a za BiH, izjavila je kako će, kako bi ispunila klimatske ciljeve, raditi na olakšavanju tranzicije ka održivosti i stvaranju povoljnog okruženja za privlačenje ulaganja privatnog sektora u čistu, pristupačnu energiju.
– Trebat će nam značajna međunarodna pomoć kada je riječ o transferu tehnologije, uspostava financijskih mehanizama za poticanje dekarbonizacije, kao i financijska potpora projektima vezanim za klimatska pitanja, rekla je.
Stanovnica UNDP-a Steliana Nedera napomenula je da NDC može biti sastavni dio zelenog oporavka od pandemijske krize COVID-19 jer nudi temelj za modernizaciju gospodarstva.
– Podržali smo institucije u pripremi ambicioznih klimatskih planova i nastavit ćemo podupirati BiH kako bismo iskoristili ulaganja u zelena radna mjesta i zelenu budućnost, istodobno prenoseći utvrđene doprinose i planove prilagodbe urbanističkom planiranju, poljoprivredi i klimatskim rješenjima u pitanjima korištenja zemljišta, kazala je.
UNDP je izrazio potporu pripremi NDC-a u okviru “Klimatskog obećanja” kako bi se osigurala kvaliteta i razvoj Strategije NDC-a za financiranje klimatskih pitanja.
“Klimatskim obećanjem” nastoji se poduprijeti globalno, transformativno klimatsko djelovanje kroz potporu zemljama da povećaju svoje ciljeve NDC-a u 2021. i u godinama koje dolaze. Inicijativa uključuje potporu iz više od 118 zemalja – najvišu ponudu takve vrste u svijetu. “Klimatski zalog” UNDP-a podupiru Njemačka, Švedska, EU, Italija, Španjolska i drugi ključni partneri, navodi UNDP.