Naslovna HKD Napredak Bez Međunarodne likovne kolonije Breške nezamisliv je kulturni ambijent Tuzle

Bez Međunarodne likovne kolonije Breške nezamisliv je kulturni ambijent Tuzle

Mehmed Klepo istaknuti bosanskohercegovački likovni umjetnik iz Viskog ostavio je dva vrijedna umjetnička djela fundusu Hrvatskog kulturnog društva Napredak. Tijekom sudjelovanja na Međunarodnoj likovnoj koloniji Breške istaknuo je da su kolonije odlične, jer svaka nosi i otkriva svoje posebne čari, zanimljivosti i specifičnosti.

„Meni je ova posebno draga, pošto smo nakon korone svi opet došli da se družimo, zajedno stvaramo. Meni je veoma važno na kolonijama, što pored svojih radova ja mogu vidjeti i druga likovna djela. Uglavnom je to sve veoma kvalitetno, a umjetnost je ujedno nada i izlaz iz nečega što ne valja. Umjetnost je onaj ljepši dio koji se pruža čovjeku i zato je važno da društvo uvijek podrži svoje umjetnike, svoje stvaraoce, jer oni su ti koji stvaraju i donose nešto novo“, istaknuo je Mehmed Klepo za Hrvatski glasnik.

Na tragu ove teme nastavili smo razgovarati o tom nedostajanju umjetničkih sadržaja. Klepo smatra da je veoma važno prestati sakrivati umjetnost od mladih ljudi. Isitče da je to ogromna tema u kojoj najveću kritiku zaslužuju oni koji kreiraju sudbinu umjetnosti na ovim prostorima, ali da o tome treba uvijek i svugdje pričati.

„Našoj omladini je sakrivena umjetnost. Sakrivena je prije svega od škole. Smanjen je obim časova i gradiva koji bi trebali savladati u osnovnoj školi. Mladi ne mogu da dodirnu niti da dožive tu stvar koja se zove umjetnost, da je na pravi način imaju, da je vide i da se taj doživljaj ugradi u njihovo iskustvo i da s tim iskustvom idu dalje u školovanje. Nažalost, tu je i do nastavnog kadra, ali većinom je problem do školskih programa, do ministarstava koja su radila na tome da prostor za umjetnost, muzičku ili likovnu smanje na najmanju moguću mjeru“, ističe Klepo.

Društvo u cjelini je, bez umjetnosti, uskraćeno za jedan veliki prostor koji obogaćuje i oplemenjuje, za prostor koji bi čovjeku predstavio spoznaju o svijetu. Jer, umjetnost se ne gleda samo kroz oči nego se ona živi.

„Zamislite vi da se najznačajnija institucija u BiH naziva Akademojom nauka i umjetnosti. Gdje je kod nas danas nauka, a vjerujem da je u teškoj poziciji, a gdje je umjetnost? Ako u društvu, u kojem mi živimo, institucije koje su zadužene za nauku i umjetnost su u nekakvom problemu, financijskom i kadrovskom, nisu im regulirani statusi, onda o čemu govorimo. Da ne pričamo o načinima kako neki mogu, a neki ne mogu.  Znači nema korektnog sistema, što znači da i ne moraš baš biti dobar umjetnik, ali ti se mogu otvoriti putevi da budeš.“

Mehmed Klepo ipak je pun entizijazma i energije. Kaže nam, ima dovoljno godina da je ojačao i očvrsnuo u vremenu u kojem živi. Itekako dobro poznaje odnos prema umjetnosti prije više od trideset godina i danas.

„Prije rata je to bilo potpuno drugačije, ali i odmah nakon rata je nekako bilo više interesa i podrške. Ali danas je ta podrška skoro nikakva kao i interes. Samo pojedinci, pojedina udruženja to održavaju, guraju. Možete misliti da mi imamo ministarstva kulture, obrazovanja, nauke, sporta. Sve je strpano u jedno i na čelu tog Ministarstva je osoba koja sve te oblasti poznaje. Ja mislim da je to puno, koliko god neko savjetnika imao. Zatšto nisu odvojena ministarstva za svaku od tih oblasti? Jer bolje je tako, kako bi cijelo društvo imalo koristi od toga“, ističe Klepo.

Također, jedan od izazova pred kojim se društvo nalazi, ne samo u BiH nego i u drugim zemljama je da nikada nismo spremni prihvatiti one bolje, nego tek njegove veličine postanemo svjesni po odlasku stvaraoca.

„To je tako u slabo razvijenim društvima i to se tu češće događa.“

Međunarodna likovna kolonija Breške svojim postojanjem i radom doprinosi razvitku umjetnosti te razvija osjećaj za kulturu među svim ljudima. Vrata likovne kolonije Breške svima su otvorena, posebice mladima. Ne smijemo zaboraviti da i ova Napretkova kolonija educira i odgaja sve koji joj dođu. Bez Međunarodne likovne kolonije Breške nezamisliv je kulturni ambijent Tuzle. Upravo zato se mnogi umjetnici ovdje vraćaju i mnogi žele biti dio nje.

M. Nikolić