Naslovna Istaknuto U Tuzli danas počinje Festival umjetnosti i mladih Kaleidoskop

U Tuzli danas počinje Festival umjetnosti i mladih Kaleidoskop

Izložbom „Arhetipični emancipal design“, tuzlanske umjetnice Maje Hrvanović Dedić večeras u 19 , 00 sati u Ateljeu Ismeta Mujezinovića počinje 13. Festival umjetnosti i mladih „Kaleidoskop“. Festival umjetnosti i mladih ove godine sadržajno je bogatiji nego ikad.  Uz glazbeni dio festivala, planirane su radionice, muzičke radionice, street art festival, plesnih radionica, kao i mini sajma poduzetništva i umjetničkog stvaralaštva

„Arhetipični emancipal design“ izložba je grafike i odjevnih predmeta s originalnim grafičkim arhetipskim dodacima. Arhetip kao prauzrok, predstava, idejno ukorijenjen u tradiciji, oslobođen u post modernom društvu je zapravo vizualiziran simbolički grafički izraz u potrazi za vlastitim identitetom. Izložbu će otvoriti gradonačelnik Zijad Lugavić, a o izložbi će govoriti povjesničarka umjetnosti Amra Ćebić i autorica Maja Hrvanović Dedić. Nakon izložbe „Arhetipični emancipal design“ program se večeras nastavlja koncertom sarajevskog benda Sunday stories.

Od danas do kraja tjedna svaki dan od 16.00 do 23.00 sata u Gradskom parku realizirat će se aktivnosti Street art, oslikavanje murala sa motivima Tuzle, te Kaleidoskop art koji predstavlja mali sajam umjetničkog poduzetničkog stvaralaštva. Ono što najviše interesira posjetitelje uvijek je glazbeni dio festivala.

„Muzički dio festivala traje tri dana i odvijaće se od 27. do 29. jula. Predviđen je nastup 17 muzičkih grupa, između ostalih, Atheist rap, Helem nejse, Black winter, Jufka mental, Detour, Butch Casidy, Darko Rundek i ekipa, Marko Louis… U sklopu festivala planirane su u brojne muzičke radionice. Jednu od interesantnijih vjerujem održaće Marko Louis u četvrtak u Kući plamena mira“, najavljuje Irma Nišić iz Turističke zajednice Grada Tuzle.

Festival umjetnosti i mladih „Kaleidoskop“ omiljeni je ljetni sadržaj za brojne Tuzlake, ali i goste. Prethodnih godina ovaj događaj posjetile su desetine tisuća ljudi.

„Ovaj festival je kruna naše muzičke ponude u gradu u ljetnim mjesecima. Svjedoci smo mnogobrojnih turista, mnogo jezika koji se govore u našem gradu. I prije zvaničnog objavljivanja programa festivala imali smo mnogo upita, kako putem društvenih mreža, tako i telefonskim putem o ponudi festivala Kaleidoskop. Mahom se radi o mladim ljudima, jer je ovo prvenstveno njihov festival, ali imamo mnogo upita od svih generacija. Posebna napomena za sve koji dolaze na Kaleidoskop ili to tek planiraju je da je na sve sadržaje ulaz besplatan“, kaže Irma Nišić iz Turističke zajednice Grada Tuzle.

Enisa Alibalić